Latest News


May 31, 2013
AV 15K YCW Junior Harriers

YCW Junior Athletics cross country races were held  in the Nth Gardens Reserve at Lake Wendouree on Saturday .

The U/6 400 metre race was first , and  Hayden Gregg sped away from the field to win by 22  seconds  ,in 1m35 . Rex Brennan was second in 1m57 and Ned Walls,  3rd in 2m13 Was also the winner of the sealed Handicap .

Lilly Clayworth ran well to win the U/6 girls 400m in 1m56 , Madilyn Dawe 2nd in 2m05 , and Erica Jones 3rd in 2m06 having a close race for the placings . Jessica Dawe was the handicap winner .

Archie Caldow ran a quick 2m59 race to win the U/8 800m race in a good run , with twin brother Axel Caldow running an improved race in 3m10 for 2nd place ,ahead of Ryan Otto  ,3rd in 3m25 . The sealed handicap was close with 3 seconds separating the placegetters , Rupert Archer , Brodie Tallent and Scott Peart .

Alice Lepair had an easy win in the U/8 girls 800 metre race in3m28 and also winning the points for the handicap win . Ashlee Gleeson ran a good 2nd place in 3m51 ,with Abbey McConnell  3rd over the line ,and second in the handicap points .

The U/10 boys 1k was hard fought at the front ,and in the race for the line Rory O’Keefe 3m53 was the winner ,from Jack Vanroevan 3m55 and Tyler Weickhardt 3m56 in an exelent race from all three boys .Liam Fish was the handicap winner by 2 seconds from Lochie O’Keefe , and an equal 3rd between Rory O’Keefe and Charlie Condemi

Evie Caldow and Halle Martin also had an exelent race ,both recording the same finishing time in a close one .Juliette Parlange was 3rd in 4m25 , and the handicap winner was Halle Martin from Juliette Parlange and Evie Caldow .

The U/12 – U/16 2k race saw Charlie Wheatland race away for a big win in 7m24 with Jayden Lang 8m25 and Michael Hayes 8m27 close for the places . liam Berrigan 8m30 and Geordie Hayes 8m54 were next to finish .

Lucy Wheatland  in 7m46 led the girls to the line , followed by Keely Reid 8m17 and Eliza Lepair 8m42 and Hannah Toohey 8m45 who wer’nt far apart at the finish .


May 23, 2013
Juniors on AV 15k Day - 25th May

Just a quick note that the Ballarat YCW Junior Harriers will be competing earlier than usual this week. We will be running at 12.30 pm at the Rotanda in the Nortrh Gardens opposite Fairy Land. We will be running with Wendouree. Most events will be sealed handicaps


May 23, 2013
Benita VanRaaphorst Junior Races

YCW Junior Athletics held their Cross Country Championships at Creswick on Saturday ,with Samuel Parkinson continuing his good recent form , winning the U/16 Championship in fine style in 17m32 . Natalya Hall-Dekleva 17m52 was second over the line to take out the U/16 girls title in a good run , and was followed by Lachlan Simpson ,second place in U/16 .

The U/14 Gold medals went to  Zac Oliver 19m13 ,and Wren Dreger  20m25 forv their Championship win ,with Lillyana Ryan-Brown , Talia Martin , Liam Parkinson , and Michael Hayes the other medal winners who did well on a tough course .

Felix Oliver 7m48 raced away from the field to easily win the U/12 2k title with a fast run . Callum Parkinson 8m44 and Jayden Lang 8m53 wer’nt far apart for the minor medals ,and it was similer in the girls 2k where Ruby Caldow ran a fast 8m16 for the vwin ,and again it was close for the placings with Jemma Peart 8m29 ,and Keely Reid 8m33 contesting the run to the line.

The U/10 1k Championship saw  Jack Vanroevan improve by 30 seconds in his time to win in 4m09 with Evie Caldow 4m10 winning Gold for the girls after good runs from both athletes . Tyler Weickhardt 4m11 and Fraser Saunders 4m12 ran stride for stride to the line ,and finished within seconds off the winner in a great race .Halle Martin 4m19 and Ruby Saunders 4m22 were the girls medal winners after good runs .

The U/8 700m Championship saw Archie Caldow 3m02 and Alice Lepair 3m33 the gold medal winners ,with Silver to Ryan Otto 3m13 and Ashlee Gleeson 3m53 ,and Bronze to Axel Caldow 3m23 and Abbey McConnell  3m55.

Hayden Gregg 1m20 and Erica Jones 1m37 were first and Gold Medal winners in the U/6 300 metre Championship ,with Silver  and Bronze Medals to Ned Walls 1m46 and Jonti Lee 2m02 for the boys ,and Madilyn Dawe 1m38 and Innes Parlange 1m47 for the girls .

HANDICAP  RESULTS.

GIRLS U/6     1st Innes Parlange . 2nd madilyn Dawe . 3rd Erica Jones .

    “     U/8     1st Alice Lepair ,  2nd Abbey McConnell . 3rd Ashlee Gleeson .

    “     U/10   1st Ruby Saunders . 2nd Kayla Bridges . 3rd Juliette Parlange .

    “     U/12   1st Macey Ludeman . 2nd Keely Reid . 3rd Hannah Toohey .

    “     U/14   1st Lillyana Ryan-Brown , 2nd Wren Dreger . 3rd Talia Martin .

BOYS U/6     1st Ned Walls .  2nd Jonti Lee .  3rd Hayden Gregg .

    “     U/8     1st eq Tyler Cowan – Scott Peart . 2nd Axel Caldow  . 3rd  R Archer .

    “     U/10   1st Jack Vanroevan . 2nd Fraser Saunders . 3rd  Ted Archer .

    “     U/12   1st Callum Parkinson . 2nd Jayden Lang . 3rd Geordie Hayes .

    “     U/14   1st Michael Hayes .  2nd Zac Oliver . 3rd liam Parkinson .

    “     U/16   1st Samuel Parkinson , 2nd Lachlan Simpson .


May 16, 2013
Yuille Station Juniors

YCW Junior Athletics cross country races were held at Yuille Station Park in Sebastopol on Saturday ,with the other Ballarat clubs .

 Hugh Myers  ,and Erica Jones were YCW winners in the 400 metre U/6 handicap , with good runs from Madilyn Dawe , Lilly Clayworth , Rex Brennan and Hayden Gregg who was fastest for YCW with a 2m03 run .

Tyler Cowan was a winner in the U/8 800 metre handicap ,winning his first race for the season , in a time of 3m43 .Brodie Tallent was coming in fast ,but just missed catching Rupert Archer by a metre in a tussle for the placings .Archie Caldow ran fast off the backmark ,and passed 13 runners on his way through to 4th place ,and fastest in 3m21 . Other good runs came from Scott Peart , Matilda Myers and Ryan Otto .

Jack Vanroevan led a big field of 33 runners to the line for a good win in the Under 10 and Under 12 1k handicap     . Kayla Bridges sprinted to the line to hold on to second place , just ahead of Mia Lepair  who was finishing fast after coming off a 1m33 handicap .Tayla Strybosh was the first U/12 runner to finish ,in 6th place . Mia Lepair 4m35 and Evie Caldow 4m36 for the girls ,and Lochie O’Keefe  4m33 and Rory O’Keefe 4m36 for the boys were fastest .

The 3k scratch race for U/12 to U/16 runners saw Bailey O’Keefe YCW’S Winner crossing the line in 11m59 in a well run race . Josh Huggett 12m52 ,Charlie Whetland 13m09 and Ruby Caldow  ,back to form with a 13m20 run were next for YCW. Eliza Lepair 13m27 , Liam Parkinson 13m44 and Lillyana Ryan-Brown 13m47 all ran well as did Talia Martin 13m56 ,Callum Parkinson 14m02 and Jemma peart 14m05 .

GIRLS U/6     1st Erica Jones , 2nd Madilyn Dawe .  3rd Lilly Clayworth .

    “      U/8     1st Matilda Myers .  2nd Ashlee Gleeson . 3rd Alice Lepair .

    “      U/10   1st Kayla Bridges .  2nd Mia Lepair .  3rd Halle Martin .

    “      U/12   1st Tayla Strybosh . 2nd Eliza Clayworth . (1k)

    “      U/12   1st Ruby Caldow ,  2nd Eliza Lepair ,  3rd Jemma Peart .

GIRLS U/14   1st lillyana Ryan-Brown . 2nd Talia Martin . 3rd Sarah Collins .

 

BOYS U/6     1st Hugh Myers ,  2nd Rex Brennan .  3rd Hayden Gregg .

    “     U/8     1st Tyler Cowan . 2nd Rupert Archer .  3rd Brodie Tallent .

    “     U/10   1st Jack Vanroevan . 2nd Ted Archer . 3rd Tim Collins .

    “     U/12   1st Charlie Whetland . 2nd Callum Parkinson . 3rd Michael Hayes .

    “     U/14    1st Bailey O’Keefe .  2nd Josh Huggett .  3rd Liam Parkinson .


May 9, 2013
Yuille Station Combined Event hosted by Wendouree

YARRAWEE TRAIL HIT OUT

COMBINED EVENT HOSTED BY WENDOUREE ATHLETIC CLUB

1.30 start for the Juniors u6 400m u8 800m and u10 1000m -all starting off an open handicap

2.10 Start Juniors for under 12 to under 16 3km- mass start

2.30 start for all senior athletes running the 6.2km and any Senior athletes who like to run the 3km distance- mass start

Directions to Yuille Park:- From midland Hwy(Albert st) heading south from central ballarat, turn left into Vickers st, Yuille Park is then on the left .

(Parking: Parking is limited in Yuille park and for parents wanting a quick getaway after the conclusion of events please park out on vickers street.

From the gates of Yuille Park it is only about a 100m walk to the start.


May 9, 2013
Lap of the Lake Juniors

YCW Junior Athletics cross country races were held at Lake Wendouree on Saturday .

          Jorja Tallent  was a winner in the opening event , the U/6 300 metre handicap by 5 seconds from Ines Parlange and the first of the boys, invitation runner Isaac Coull  in third place . Hayden Gregg 1m26 and Lilly Clayworth 1m39 were fastest ,with Erica jones 1m46 a good run also .

          20 runners faced the starter for the U/8 700 metre handicap . In an outstanding run ,the backmarker Archie Caldow ran right through the field , getting up in the last few metres to win in 2m42 in a close finish with Hamish Jones ,the frontmarker and Scott Peart ,all finishing within three seconds . Ella Hansen ran a quick 2m52 race to win the girls 700m handicap , from Matilda Myers  and Alice Lepair in third and Ashlee Gleeson in fourth who were close .

          Another 20 runner field provided plenty of competition in the U/10 1k handicap with invitation runners filling the first four places .Ruby Saunders , Fraser Saunders ,Ted Archer and Emma Tippett the first 4 to finish . Liam Fish ran well to be the first YCW runner to finish , followed over the line by two seconds later by Sophie Whetland , the YCW Girls winner . Fastest time honors went to Tyler Weickhardt  in 4m07 , followed by Evie Caldow  4m12  , and Fraser Saunders 4m16 .

          U/12 girls and boys competed in an interclub 2k race with Felix Oliver running a quick 7m37 race to lead the YCW field to the line ,and winning a bronze medal for third overall in a well run race .Charlie Wheatland 7m55 was also a good run ahead of YCW’s Ruby Caldow in 8m04 ,her best ever 2k time .Wren Dreger 8m20 ,Jemma Peart 8m29 ,Matilda Hill and Keely Reid ,both 8m35 were all good runs ,with Jayden Lang 9m09 the next boy in for YCW.

          U/16 athlete  Samuel Parkinson surprised with an 22m49 run to lead the YCW effort in the Lap of the Lake .Lachlan Simpson U/16 was second home in 24m29 ,and Zac Oliver  finished third for YCW, and the first in u/14 in 26m01 with Josh Huggett 26m06 close behind .Liam Parkinson 29.45 and Liam Berrigan 34m12 also ran .

          Four girls ran in the womens lap of the lake with Natalia Hall-Dekleva leading for YCW in a good time of 24m12 .Also running well was lucy Wheatland 25m50 , and U/14 girls Lillyana Ryan-Brown 27m22 and Talia Martin 30m22 good runs in their first Lap of the Lake .


May 1, 2013
Ballarat YCW North Gardens Handicap

On Saturday a large field competed in the North Gardens 4km handicap race. Shannon Simpson led the field away on the 2 lap course while Jamie Huggett was last to start. As the first lap was completed Rachel Mahar, who had been the earlier pace setter, was passed by Jodie Berrigan. Sue Huggett was in third place while Gavin Parkinson and Paula Nankervis were running strongly. In an excellent piece of handicapping as the runners approached the 1km to go mark, 20 runners were within 45 seconds of each other. Berrigan was able to hold of Parkinson for a well deserved win, while Nankervis was third. Jamie Huggett ran 12.33 to break the course record held jointly by himself and Rob Ellis, while Karen Clark (16.25) was the fastest female.


May 1, 2013
YCW Juniors North Gardens Races

YCW Junior Athletics saw Jayden Lang win the U/12 to U/16 girls and boys 2k handicap by ten seconds ,in a time of 9m59,in his first u/12 race .

Amy Collins was closing on the leader in a well run race ,but had to settle for second in 9m15 , with third going to the frontmarker , Fraser Shillington  who ran his best time of 11m20 over 2k .Riley Berrigan ,Macey Ludeman , Liam Berrigan , Samuel Parkinson who raced through the field to run the fastest time of 7m18 . Wren Dreger was fastest for the girls in 8m33 . Other  good times came from Zac Oliver 7m54 , Bailey O’Keefe 8 minutes , and Josh Huggett  8m03.

The U/10 1k handicap had a big field of 18 runners ,and it was first time runner  Isabella Stevenson  in front at the finish for a good win in 4m37 . Courtney Walters 5m05 and Samuel Blood  5m23 filled the places ,and in a tight finish , Lochie O’Keefe just got 4th ahead of  Justin Lang and Charlie Condemi in eq 5th . Rory O,Keefe and Tyler Weickhardt shared equal fastest time of 4m06 and it was similar for the girls with 4m22 for Evie Caldow and Halle Martin .

Abbey McConnell just held on to win the U/8 700m handicap by a metre from Ashlee Gleeson  in a well run second , with 3rd place and fastest girl to Matilda Myers in a good effort .Axel Caldow came from behind to steal the boys win from Hamish Jones on the line in a good finish from both boys . Archie Caldow 2m57 and Ryan Otto 2m59 were fastest .

Isabelle Kilborn ran away to a big win in the U/6 300m handicap in 2m15 .The frontmarker Samara Zakkam just held 2nd from Kate Burrnet in 2m43 . two seconds separated Rex Brennan and Jonti Lee in a close race for the boys , with Rex 1m30 the boys fastest ,and Lilly Clayworth 1m29 the fastest girl .

GIRLS U/6     1ST Isabelle Kilborn .   2nd Samara Zakkam .  3rd Kate Burrnet.

    “      U/8     1st Abbey McConnell .  2nd Ashlee Gleeson ,  3rd Matilda Myers .

    “      U/10   1st Isabella Stevenson . 2nd Courtney Walters . 3rd Halle Martin .

    “      U/12   1st Amy Collins .  2nd  Macey Ludeman . 3rd Tayla Strybosh .

GIRLS U/14   1ST Talia Martin .  2nd  Wren Dreger .   3rd Sarah Collins .

BOYS U/6     1ST Rex Brennan .  2nd Jonti Lee .   3rd   Ned Walls .

    “     U/8     1st Axel Caldow .  2nd  Hamish Jones . 3rd Brodie Reed .

    “     U/10   1st Samuel Blood ,2nd Lochie O’Keefe .3rd eq J Lang – C Condemi .

    “     U/12   1st Jayden Lang .  2nd Riley Berrigan .  3rd Will Martin-Block .

    “     U/14   1st Fraser Shillington., 2nd Liam Berrigan . 3rd Liam Parkinson

    “     U/16   1st Samuel Parkinson. 




Archives